Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dech

27. 3. 2016

Dech ...Nádech, Výdech . Kolikrát za den si uvědomíme , že dýcháme ?

Dříve jsem dech brala jako samozřejmost, samozřejmost do té doby než o ni přijdeme.

V období nazvěme ještě neprobuzená, se mi zatočila hlava, když jsem rychle vstávala z pozice vsedě do stoje. Gravitací jsem padala směrem dolů a dřevěná postel a zeď mi nebyla žádnou překážkou. Pak si nic nepamatuji, následovalo krátkodobé bezvědomí. Když jsem si prohlížela své tělo z výšky, bylo to zvláštní než pohled do zrcadla. Při probuzení do stavu vědomí jsem si uvědomovala, jak Dech je krásný a radostný.

Druhý můj zážitek, kdy došlo k uvědomění dechu, bylo na výletě v Českém Krumlově. Nejdřív jsem se procházela uličkami a vnímala jsem, jak každý dům jinak voněl. Na dálku jsem navnímala skupinku postižených turistů. Celá skupinka mě míjela, až na jednoho postiženého muže. Byl přibližně mého věku. Mezi námi proběhlo něco nepopsatelně krásného. Dívali jsme se do očí a svět pro nás přestal existovat. Jeho oči se dostávali do mého těla i přes letní oblečení. Vnímala jsem ho až v oblasti mého srdce. Stáli jsme tak blízko sebe, že blíže to už nešlo. Dopředu jsem najednou věděla co udělá. Ucukla jsem tělem, když jsem viděla o pár vteřin vpřed jak mi dává pusu. Spíše jsem se lekla sama sebe, že vidím dopředu o pár vteřin, že neznámého vlastně znám ... a že neznámý byl v mém těle i přes oblečení. Měla jsem pocit, že mě rentgenuje svým paprskem. Nemuseli jsme mluvit, naváděl mě očima a věděla jsem, že se ničeho nemusím obávat. Těžko jsem se ... jsme se loučili. Kdyby pro něj nepřišel vedoucí skupiny, stáli bychom v uličce asi dodnes. Věděla jsem, že se nesmím dlouho otáčet, protože bych plakala. Dodnes nevím, jakou řečí mluvili, nebyla to řeč ze sousedních zemí. Pamatuji si jen jeho energii a blankytně modré oči. O pár minut později jsme navštívili podzemí, místo těžby grafitu. Podruhé v životě jsem si uvědomila Dech. Přiblížili jsme se k místu, které jsem vnímala velmi negativně, cítila jsem tam těžké energie. Můj dech se pomalu zklidňoval až tak, že jsem věděla, že dýchám na takové hranici, že může následovat omdlení těla. Měla jsem pocit jako bych na chvíli opustila své tělo, spíše jsem byla v jiném vnímání. Viděla jsem se z výšky, viděla jsem jak bosýma nohama stojím na trávě . Dnes vím, že jsem tehdy prováděla uzemňování. Poté co jsem se vrátila zpět do vědomí, vnímala jsem jak dech začíná pozvolna stoupat. Kdybych o to nejcenější nepřišla aspoň na krátkou chvilku, nemohla bych si vážit " té samozřejmosti dechu" . Jak je krásný Nádech a Výdech.

A můj třetí příběh. V době nazvěme probuzená, postupného rozšiřování vědomí, jsem procházela hodně změnami najednou. Zpočátku jsem byla sama. I když nikdy nejsme sami, ale já jsem si tak připadala. V té době na mě promluvil hlas. Nebyl to lidský hlas. Mluvil k mému levému uchu. Dnes popíši vlastními slovy, v ten moment jsem jen poslouchala co hlas vypráví. Nikoho jsem neviděla, samozřejmě že jsem byla trochu překvapená. Mužský hlas mi vyprávěl o lidském Dechu. V té době jsem byla smutná, řešila jsem problémy ve vztahu. Hlas mi vyprávěl, ať nejsem smutná a ať si uvědomím svůj Dech. Naučil mě pomocí Dechu zůstávat ve svém středu. Nazvěme třeba meditací, uvědomění ... že mohu provádět kdekoliv a tak, že si toho nikdo nevšimne. Jmenoval místa mně známá, což zpětně s úsměvem nechápu, že jsem při tomto vyprávění mohla klidně dýchat. Mužský hlas byl tak klidný, že i můj dech byl klidný. Nevím, kdo slyší mluvené slovo ne lidského hlasu ...ten kdo ještě neslyšel, tak právě tomu ráda sdělím, co mi mužský hlas vyprávěl. Každý Nádech = Bůh, každý Výdech = Bůh. Znaménko jsem doplnila sama, hlas mi vše popisoval slovy.

A tak díky pár příběhům se zastavením Dechu jsem si začala naciťovat v sobě, co Dech pro mé fyzické tělo znamená. Není to jen o přísunu kyslíku. Na třetím příběhu popisuji sama sebe, jak se můj Dech stal Božský.

Nyní vnímám tlukot mého srdce. Jak je vše propojené.

Přeji vám všem se na chvíli zastavit a procítit v sobě Božský Dech.

S láskou Petra